Mersin İnşaat Sonrası Temizlik

Mersin İnşaat Sonrası Temizlik

         Şehirlerimiz, son yıllarda kentsel dönüşüm sebebiyle her sokak inşaat alanına dönmüştür. Bu yüzden Mersin inşaat sonrası temizlikle ilgili olarak birçok işinde uzman olan firmalar bu konuda sizlere yardımcı olmaktadır. İstanbul eskiden beri büyük göçün yaşandığı ilimizdir. İnsanların İstanbul’a yaptığı büyük göç nedeniyle şekilsiz yapılaşma oluşmuştur. Bunu ortadan kaldırmak ve daha yaşanılası alanların oluşturulması için kentsel dönüşüm projesinin önemi daha da büyüktür. Büyük kentimiz olan İstanbul un her köşesinde inşaatlar devam etmekte ve daha da artmaktadır. İnşaat firmaları yaptıkları bu şatafatlı evler için konuda usta olan Mersin inşaat sonrası temizlik firmalarıyla birlikte yol almaktadırlar.

İnşaat Sonrası Temizlik nedir

İnşaatın sona ermesiyle beraber boya, sıva ve benzeri işlere geçilmeden önce yaptığımız büyük temizliğe verilen addır. İnşaattan geri kalan demir, çimento artıkları, inşaatta çalışan kişilerin bıraktığı çöpler ve benzeri kalıntıların temizlenmesine inşaat sonrası temizlik denilmektedir. Bu işle uğraşan firmalar inşaat şirketleri için büyük imkânlar sunmaktadır. Mersin inşaat sonrası temizlik ile bu sorunlarla uğraşmaya gerek kalmadan sizler için temizlik firması bu olayı halletmektedir. Hem zamandan da tasarruf sağlanmaktadır.  İnşaat sonrası yapılan temizlik 2 ana gruptan oluşur. Bunlar ince temizlik ve kaba temizliktir. Kaba temizlik inşaat sonrası geriye kalan atıkların demir, varil gibi ortamdan temizlenme işlemidir. İnşaattan sonra binanın içi, dışı ve çevresi temizlenerek kullanılabilir hale getirilir. İnşaat sonrası yapılan ince temizlikte ev ve ofislerin sahiplerine verilmeden önce yapılan sonuncu temizliktir. İnce temizlik daha detaylı ve deneyimli kişilerin yaptığı temizliktir. Temizlik yaptırmak isteyen inşaat firmaları temizlik şirketlerini incelerken kimlerle çalıştığını, kaç kişi çalıştığı, kullanılan temizlik ürünleri, müşteri memnuniyeti gibi kavramları göz önüne alırlar.

Mersin inşaat sonrası temizlik işi her kişinin yapabileceği bir şey değildir. Deneyim ve uzmanlık istemektedir. Günlük ev hanımlarının yaptığı işlerden daha ağırdır. Bu yüzden deneyimli kişilerin yapması zaman kazandırır hem de temizlik kalitesi artar.

İnşaat sonrası temizlik aşamaları

Cam temizliği yaparken camların çizilip zarar görmesine engel olunmalı. Cam temizliğine uygun yapılmış aletler kullanılmalı pencere ve kapılar oluşan boya, sıva gibi kalıntılar iyi temizlemek.

 • Mutfak ve banyo dolapları, cam çerçeve, portmanto temizliği
 • Camların iç ve dış kısmında bulunan mermerlerin temizliği
 • Derz aralarının uygun temizlik ürünleri ile temizlenip lekelerin çıkarılması
 • Kalorifer peteklerinin detaylı temizliği
 • Parkelere zarar vermeden temizleme işleminin yapılması

Saydığımız tüm bu işlerin yapılmasının ardından son olarak inşaat firmasının yapılan temizlik işlemini kontrol ederek onaylaması gerekir. Kontrol aşamasında bu işi bilen deneyimli usta kişilerin yapması çok önemlidir. Eğer kontrol esnasında herhangi bir sorun tespit edilirse derhal müdahale edilip sorun ortadan kaldırılmalıdır. Kontrol aşamasında temizlik yapılan her alan dikkatle incelemeye alınır. Çünkü inşaat temizliği zaman alan ve zor bir iştir. Her noktaya kadar kirlilik ulaşabilir. Bu yüzden mersin inşaat sonrası temizlik bu konuda uzman kişiler tarafından yapıldığı sürece her iki taraf içinde olumlu sonuçlar doğurmaktadır.  Temizlik işlemi yaptırılacak firmalar iyi araştırılmalıdır. Ortamın hijyen ve temizliği önemlidir. Tadilat temizliğinde kullanılan ürünlere dikkat edilmeli. İnşaat sonrası temizlikte artıkların ortadan kaldırılmadan temizlenmemesine dikkat edilmeli. Mersin inşaat sonrası temizlikte ilk kural temizlik ve hijyendir. Temizlik firmaları tarafından yapılan bu işlerin temizlik sırasına uygun olarak hareket etmelerine dikkat edilmeli. Örneğin banyonun en son temizlenmesi gerekirken ilk başta temizlenmesi yanlıştır. Temizlik esnasında kullanılan kirli suların banyoya dökülmesi gerektiğinden temizlenen banyonun tekrar temizlenmesine sebep olur. Bu da hem zaman hem de iş gücünün artmasına neden olur.

İnşaat Sonrası Temizlikte Yapılanlar

İnşaat sonrası yapılacak ince temizliği maddeleyecek olursak;

 • Camları çizmemek için özel üretilmiş cam kazıma aletleri ile pencere ve iç kapı camlarındaki boya, sıva, cam etiketi gibi şeylerden temizlemek
 • Cam çerçeveleri, kapılar, mutfak ve banyo dolaplarının temizliği
 • Kalorifer peteklerinin iç ve dış temizliği
 • Pencerenin ön ve arka tarafındaki mermerlerin temizlenmesi
 • Tuvalet ve banyo gibi ıslak yerlerdeki derz lekelerinin tespit edilip, özel temizlik ürünleriyle temizlenmesi
 • Parkelerin, gerekli ekipmanla doğru şekilde temizlenmesi

 

Bu işlemlerin sonrasında, inşaat firmasının, temizliği kontrol etmesi gerekmektedir. Kontrol işlemini, bu işten anlayan deneyimli ve bilgili bir uzman yapmalıdır. Tespit edilenin sorunun, anında söylenip, çözümüne geçilmelidir. Bu kontrol aşamasında, temizliğin yapıldığı bütün oda ve depolar titizlikle incelenir. İnşaat temizliği sırasında kalkan tozlar, en ufak noktalara bile girmektedir.

Profesyonel temizlik firmaları ile çalışın

İnşaat sonrası temizlik basit gibi gözükse de bu makalemizi okuduktan sonra, işin ne kadar büyük ve zahmetli olduğunu anlamışsınızdır. Bu yüzden inşaat sonrası temizlik işini vereceğiniz firmayı çok iyi araştırın. Daha önce hangi firmalara iş yaptığından tutun da personellerin niteliğine kadar araştırma yapmanızı öneririz.